PROFILAKTYKA, HIGIENA, FLUORYZACJA

Schorzenie przyzębia (dziąseł) nie jest uleczalne, ale da się kontrolować. Terapia periodontyczna stanowi program „zachowawczy” (niechirurgiczny) składający się z serii 2, 4 lub 6 wizyt w celu kontroli czy sterowania chorobą dziąseł.

Jeżeli stwierdzone zostanie u Państwa schorzenie przyzębia, kieszonki zębowe głębsze lub większe niż 3mm z krwawiącymi miejscami przy nieurazowym sondowaniu chociażby wykałaczką, wówczas dentysta może zalecić program terapii periodontycznej w celu kontrolowania schorzenia. Stopień ostrości schorzenia przyzębia determinuje czas trwania takiego programu. Naszym celem jest wyeliminowanie krwawienia i nieprzyjemnego zapachu z ust, jak też zmniejszenie głębokości kieszonek w celu wykluczenia nawrotu infekcji bakteryjnej. Proszę pamiętać: dziąsła zdrowe nigdy nie krwawią!

Terapia ta składa się ze skalingu ultradźwiękowego (urządzeniem do usuwania kamienia nazębnego, przebarwień oraz obecnych na zębach toksyn bakteryjnych, przy wykorzystaniu zasady wibracji o wysokiej częstotliwości), skalingu ręcznego, wygładzania powierzchni korzenia, z kiretażu (usuwającego chore tkanki) oraz z irygacji antybiotykami. W zależności od powagi schorzenia, możemy zalecić antybiotyki przyjmowane doustnie, zabieg fluoryzacyjny oraz płukanki antybakteryjne. Oprócz tego zalecany jest też poprzedzony instruktażem reżim szczotkowania i nitkowania z użyciem także innych urządzeń do stosowania w domu (specjalne szczoteczki elektryczne), które mogą być konieczne do zachowania zdrowia Państwa tkanek.

Chcemy, ażeby terapia periodontyczna była Państwa doświadczeniem możliwie przyjemnym, komfortowym, zdrowym i uwieńczonym nagrodą. Po zabiegu ta sama higienistka spotka się z Państwem na podtrzymującej efekty leczenia wizycie, ażeby oszacować powodzenie przeprowadzonej terapii periodontycznej. Wówczas to obmierzone i skontrolowane zostaną na nowo głębokości kieszonek oraz punkty krwawiące i, w zależności od potrzeb, poddane leczeniu.

Do czasu, kiedy nowe włókna przyczepów dziąseł nie dojrzeją i staną się bardziej odporne na ponowne zakażenie bakteryjne, potrzeba sześciu miesięcy do jednego roku, toteż lekarz/higienistka zaleca trzymiesięczny odstęp pomiędzy wizytami, ażeby poziom zdrowia Państwa przyzębia mógł być monitorowany i podtrzymywany. W trakcie gojenia się odstęp pomiędzy wizytami higienicznymi będzie określany na podstawie osobniczego postępu oraz tempa tworzenia się kamienia nazębnego.

Państwa domowe zabiegi higieniczne stanowią czynnik decydujący w trwałym powodzeniu leczenia. My z naszej strony uczynimy co w naszej mocy, ażeby pomagać w tym Państwu