APARAT WYJMOWANY RUCHOMY - ZALECENIA
Aparat wyjmowany (ruchomy) – zalecenia:
- Czas noszenia – wg wskazań lekarza prowadzącego, średni czas dobowy powinien wynosić od 14 do 16 godzin (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Im więcej godzin noszenia tym lepszy i szybszy efekt leczenia.
- Aparat ruchomy należy zdejmować do jedzenia posiłków, mycia zębów, aktywności fizycznych . Nie zaleca się noszenia aparatu w szkole, może to skutkować zgubieniem lub zniszczeniem.
- Dwa pierwsze tygodnie noszenia aparatu wyjmowanego należy traktować jako okres adaptacyjny – w tym czasie nie rozkręcamy aparatu! U pacjenta może pojawić się zwiększone wydzielanie śliny a nawet odruch wymiotny . Mogą pojawić się problemy z wymowa – niewyraźne mówienie oraz kłopoty z przełykaniem śliny.
- Noszenie aparatu wyjmowanego powinno zacząć się od jednej godzinny dziennie, stopniowo wydłużając czas noszenia.
- Okres adaptacyjny czyli drugi tydzień noszenia aparatu powinien wynosić 5 -6 godzin dziennie i całą noc.
- Zalecenia ustawienia – przykręcania śruby aparatu należy wykonywać dokładnie i systematycznie wg wskazówek wg lekarza prowadzącego. Kluczyk winien być włożony do otworu śruby i przekręcony zgodnie ze wskazaniem strzałki, przekręcony w stronę wskazanym przez strzałkę w aparacie aż do ukazania się następnej dziurki.
- Zalecane jest zapisywanie dat podkręceń.
- Przy systematycznym noszeniu aparatu 14 i więcej godzin na dobę, pacjent lub rodzic powinien rozkręcać śrubę jeden raz w tygodniu.
- Jeżeli pacjent nosi aparat wyjmowany (ruchomy) tylko w nocy, śrubę rozkręcamy co 2 tygodnie, co skutkuję spowolnieniem i wydłużeniem procesu leczenia.
- Ponowne rozkręcenie śruby i ponowne założenie aparatu u pacjenta może pojawić się uczucie ucisku na zęby i ból. Objaw ten jest prawidłowym odczuciem i szybko mija.
- Za szybkie rozkręcanie śruby, przy zbyt małym czasie noszenia aparatu powoduje niedopasowanie aparaty wyjmowanego (ruchomego) i może wywierać ucisk na zęby i błonę śluzową, powodując zniechęcenie u pacjenta do dalszego noszenie.
- W sytuacjach gdy pacjent z jakiś powodów nie może nosić aparatu wyjmowanego (ruchomego), nie należy go rozkręcać. Może zaistnieć konieczność po takim okresie ponownego skręcenia i ponownego dostosowania aparatu.
- Jeśli po podkręcaniu aparatu, aparat nie pasuje to oznacza że pacjent nie stosuje się do zalecanego czasu noszenia.
- Aktywacja aparatu może powodować u pacjenta następujące objawy: tkliwość zębów, uczucie „ciasności”, otarcia, odleżyny, nieznaczną ruchomość zębów. Wymienione dolegliwości powinny minąć po 3-4 dniach. Jeżeli ból jest silny i zlokalizowany w konkretnym punkcie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Zasady higieny aparatu wyjmowanego (ruchomego):
- Aparat należy zakładać na dokładnie umyte zęby.
- Każdorazowo po wyjęciu z jamy ustnej należy go umyć pod bieżącą wodą.
- Aparat należy czyścić w sposób mechaniczny szczoteczka przeznaczona do aparatów lub protez zębowych przy użyciu mydła w płynie lub mydła szarego. Samo opłukanie aparatu pod bieżącą woda jest niewystarczające!
- Tabletki musujące do protez i aparatów są nie zastępują oczyszczania mechanicznego, a tylko je wspomagają.
- Nie można używać pasty do zębów do czyszczenia aparatu ortodontycznego wyjmowanego!
- Zwracać szczególną uwagę na umycie w okolicy śrub i sprężyn.
- W czasie mycia i podkręcania śrub myjący powinien trzymać aparat za akryl a nie za druty ponieważ mogą ulec odkształceniu.
- Po umyciu aparat należy wytrzeć papierową chusteczka lub ręcznikiem, przechowywać w przeznaczonym do tego celu specjalnym pudełku, zawsze suchy i czysty.
Aparat nie powoduje próchnicy jeżeli zęby i aparat są zawsze czyste!